Podboje aleksandra macedońskiego ćwiczenia

Pobierz

Podręcznik dla gimnazjum.. Opracowanie i multimedia: Contentplus.pl sp.. Cele lekcji: uczniowie: - znają: dzieje Macedonii; przebieg działań wojennych, w których uczestniczyli Grecy i Macedończycy; podstawowe założenia kultury i sztuki hellenistycznej;Strona zawiera materiały do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie: (notatki, podręcznik, źródła, quizy) oraz tematyczną bibliografię artykułów z miesięcznika "Mówią Wieki"Aleksander Wielki (Macedoński) - (ur. 19 lipca 356 r. p.n.e., zm. 10 czerwca 323 r. p.n.e.) Jeden z najwybitniejszych strategów i dowódców w historii, twórca imperium.. Podczas swojej wyprawy Aleksander odniósł wiele zwycięstw w walce z Persami: bitwa pod Issos - 333 r. p.n.e; bitwa pod Gaugamellą - 331 r. - p.n.e; W wyniku tej wyprawy wojska Aleksandra podbiły liczne kraje starożytnego Wschodu: Babilonię, Egipt, Persję.Jeden z dowódców Aleksandra, po jego śmierci zaczął panować w Egipcie, 4.. Tekst: Paweł Żmudzki.. Podboje Aleksandra Macedońskiego Wielkiego.. Władca indyjski, pokonany przez Aleksandra nad rzeką Hydaspes, 5.. Żył 33 lat "Uchodzi za największego władcę i wojownika starożytności, a jego sława przetrwała aż do naszych czasów.TEMAT : Podboje Aleksandra Macedońskiego.. Potęga Ateńczyków i sposób w jaki traktowali sprzymierzeńców,przyczyniły się do wybuchu wojny ze ___ .Podboje Aleksandra Macedońskiego Podboje Arabów Podboje rzymskie w okresie republiki Hellenizmmgr Rafał Nieradzik Data: 24 XI 2009 Klasa I a, I b, I c, I f technikum Temat: Podboje Aleksandra Macedońskiego..

A.pierwsze igrzyska olimpijskie B.bitwa pod Maratonem C.podboje Aleksandra Macedońskiego D.działalność Sokratesa.

W 334 r. p.n.e. Aleksander wyruszył na wyprawę przeciw Persom.Lekcja interaktywna "Podboje Aleksandra Macedońskiego" OLD; historia; gimnazjum; Historia; Historia.. Nakazywał żenić się swoim żołnierzom z miejscowymi kobietami.. PODBOJE ALEKSANDRA MACEDOŃSKIEGO klasa I on Prezi.. Stosunkowo niewielka Macedonia była scentralizowaną monarchią, której kultura, pod wpływem kontaktów z wyżej stojącą cywilizacją helleńską, ulegała przyspieszonemu rozwojowi.. Burzył świątynie poświęcone innym bogom.Play this game to review European History.. Na podbitych ziemiach wprowadzał kulturę hellenistyczną.. Klasa I; Podboje Aleksandra MacedońskiegoPrzedstaw dokonania władców Macedonii: Filipa II i Aleksandra Wielkiego.. 332 r p.n.e - zdobycie Egiptu.Notatka z lekcji - Podboje Aleksandra Macedońskiego ?. To play this quiz, please finish editing it.Jego syn Aleksander w roku 334 p.n.e rozpoczął podbój Persji ,którą pokonał i zajął ,podbił też Egipt, ,Awganistan i dotarł do Indii.. Jeszcze w 327 r. p.n.e. poprowadził na wschód 120- tysięczną armią, której towarzyszyły niezliczone rzesze rodzin żołnierzy, kupców, rzemieślników i tragarzy.Test Podoboje Aleksandra Macedońskiego, podrozdział podręcznika Śladami przeszłości dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu..

Stłumił on bunt miast greckich, które licząc na zamieszanie po śmierci Filipa II próbowały uwolnić się od panowania macedońskiego.

Wybitny filozof grecki, uczeń Platona, nauczyciel Aleksandra Macedońskiego, 3.ściągaj.. Ostatni władca Persji z dynastii Achemenidów Filip II Możliwe odpowiedzi: 1.. Filozofowie to.. Król Macedonii, ojciec Aleksandra, 2.. Narodziny chrześcijaństwa .. 58 7.Podboje Aleksandra Wielkiego Syn i następca Filipa II - Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.), przerósł swoimi sukcesami i sławą ojca.. Które działanie Aleksandra Macedońskiego nie służyło wprowadzaniu kultury hellenistycznej na podbitych terenach.. 1 gimnazjum,cwiczenia.. Na tą siłę militarną składała się piechota uzbrojona w sarisy (bardzo długie piki) oraz kawaleria, .\ Klasa 1 \ II.. Osiągnięcia Rzymian .. 55 6.. Test Podoboje Aleksandra Macedońskiego - podręcznik Śladami przeszłości2.. Trzeba jednak uwzględnić, że macedońska potęga militarna, którą dysponował była stworzona przez jego ojca, króla Filipa II.. Dzieje starożytnej Grecji \ 5.. Wprowadzenie Przeczytaj Linia chronologiczna Audiobook + Sprawdź się Dla nauczyciela work.. 333 r p.n.e - bitwa pod Issos (I-szy triumf Aleksandra nad Dariuszem III, królem Persji); zdobycie Syrii, Palestyny i Fenicji..

88% Mowa obronna Aleksandra Wielkiego.dalsze podboje Po zajęciu terytoriów państwa perskiego, Aleksander ruszył ze swymi siłami w kierunku Indii.

Początki cesarstwa rzymskiego .. 49 4.. Dodaj do listy.. LINK DO ĆWICZENIA.Podboje Aleksandra Macedońskiego.. Po zwycięstwie nad armią Persów Ateny stały się najsilniejszą polis w Helladzie.. 90% 41 głosów.. 84% Macedonia i Grecja za panowania Filipa II I Aleksandra Macedońskiego.. CZAS : 45 min.. Macedonia, niemająca dostępu do morza, targana wewnętrznymi sporami, przez długi czas nie odgrywała większej roli na politycznej arenie starożytnej Grecji.. Po jego śmierci w 323 r p.n.e jego imperjum rozpadło się na trzy państwa.. Aleksander Wielki jest uznawany przez historyków wojskowości za wybitnego stratega.. Tu jednak jego wojska zbuntowały się i musiał ogłosić odwrót.odpowiedział (a) 20.12.2011 o 17:14: Etapy podbojów Aleksndra Macedońskiego: W 334 r p.n.e - bitwa pod Granikiem; pokonanie armi perskiej i podbój Azji Mniejszej.. Po uporządkowaniu spraw wewnętrznych - zwłaszcza stłumieniu wybuchających w Grecji buntów antymacedońskich, przystąpił do realizacji planów podboju Persji.Ilustracja 3.. CELE LEKCJI: terapeutyczne : - odwrócenie uwagi uczniów od choroby i przeżyć związanych z pobytem w szpitalu - obniżenie napięcia spowodowanego stresem pobytu w szpitalu - podniesienie samooceny poprzez stworzenie sytuacji, w której uczeń może odnieść sukces operacyjne :Spośród poniższych wydarzeń oznaczonych literami A-D wybierz wydarzenie chronologicznie pierwsze i wydarzenie chronologiczne ostatnie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt