Zapisz dwa przykłady sytuacji gdy tarcie jest szkodliwe

Pobierz

Jako oczywisty przykład można tu podać tarcie opon samochodu o jezdnię - siła ta umożliwia zarówno rozpędzenie samochodu, jak i jego zatrzymanie.. Podobny efekt możesz uzyskać, gdy będziesz pocierać nadmuchanym balonem o wełniany sweter.1.. podczas jazdy kształt pojazdu ma wpływ na szybkość.. Gdy próbujemy je rozdzielić, powstaje iskra, która może grozić pożarem.. Proszę czekać.. 1 ocena Najlepsza odp: 100%.. Jak można je zmniejszyć ?. Z góry dziękuję ;).. Question from @Stodulskajuliaoyhdex - Gimnazjum - PrzyrodaKLASA 7: 1.Podaj dwa przykłady sytuacji,w których tarcie jest niepożądane.Jak można je zmniejszyć ?. Siły tarcia powodują, że we wszystkich maszynach zwiększają się straty energii, a także zużycie elementów maszyn przez ścieranie się materiału.. 3.Kiedy biegamy, na pewno czujemy pewien opór ze strony powietrza.Napisz czy uważasz że tarcie jest pożyteczne czy szkodliwe, podaj przykłady w których tarcie zmniejszamy gdy jest nie potrzebne i gdy zwiększamy gdy jest potrzebne.. Nawija się je na bale lub układa warstwami wtedy, gdy pocierają się o siebie, elektryzują się.. Napisz, jak można zmniejszyć jego wartość: To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać.. Jak można je zwiększyć ?. Ubieramy zimą buty z dużym protektorem na podeszwach.tak, tarcie zostaje zmniejszone przez gładką powierzchnię nart..

Podaj dwa przykłady sytuacji, w których tarcie jest niepożądane.

zmniejszamy po przez zastosowanie np łożysk, smarów, olejów, mydła (bród się ześlizguje z dłoni), zwiększamy przez dobór odpowiednich materiałów do produkcji danych przedmiotów i rzeczy.W każdym ruchu tarcie jest siłą przeciwdziałającą ruchowi - siła hamująca.. Siły oporu ruchu utrudniają nam wykonywanie wielu czynności, np. przesuwanie ciężkich przedmiotów i jazdę na rowerze.. Z kolei w innych sytuacjach tarcie jest bardzo korzystne, wręcz pożądane.. Ponadto w razie wątpliwości można dodać, że ślizgi nart wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego zwanego popularnie P-tex (polietylen), który pozwala na zmniejszenie tarcia nart.. Na poruszające się lub wprawiane w ruch ciała działają siły oporu.. Jedną z najskuteczniejszych metod zmniejszania tarcia jest zastąpienie tarcia ślizgowego tarciem tocznym.. Question from @Welciaknaytow8ad1 - Gimnazjum - FizykaWpływ oporów ruchu na poruszające się ciała.. Takie będzie ono podczas jazdy samolotu, pociągu, roweru.. Tarcie jest szkodliwe, ponieważ niszczy współpracujące ze sobą elementy, np. oponę samochodu, ale jest także niesłychanie pożyteczne, kiedy trzeba samochód gwałtownie zatrzymać.Tarcie pożyteczne:-hamowanie pojazdów-możemy się poruszać-wykorzystywane do produkcji instrumentów smyczkowych-możemy utrzymać przedmiot w ręce Tarcie szkodliwe:-powoduje utratę energii na zwalczanie oporu-niszczenie elementów urządzeń technicznych(np. klocki hamulcowe)Wymień po trzy przykłady sytuacji, gdy tarcie jest: a) pożyteczne..

2. Podaj dwa przykłady sytuacji, w których tarcie jest pożyteczne.

Poprzez niesmarowanie siła tarcia się zwiększa.. Zmniejszanie - opływowy kształt.Siła tarcia jest użyteczna: kiedy chodzimy, trzymamy przedmioty w ręku, kiedy pojazdy przemieszczają się po drodze, gdy trzymamy np. mokre mydło w ręce.. 0.Tarcie jest pożyteczne na przykład w trakcie chodzenia.. Szkodliwe: - jazda na nartach - jazda na łyżwach - powoduje zużycie wielu mechanizmów (np. silnik) - łożyskaSiła ta nie jest pomocna, gdy chcemy przesunąć dużą szafę.. Jeśli jesteśmy zainteresowani, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem szkodliwym.. Przykłady tarcia tocznego to: łożyska kulkowe, toczenie się kół pociągu po szynach.Wybierz przykłady kiedy tarcie jest szkodliwe: tarcie między łyżwami, a lodem podczas jazdy zużycie powierzchni trących np.opon pisanie posypywanie chodnika piaskiem podczas zimy tarcie między kołem rowerowym a klockami hamulcowymi tarcie między butami i chodnikiem.. Więc, aby to zmniejszyć smarujemy te części smarami lub odpowiednimi olejami.. czynniki te dzielimy na 4 podstawowe grupy: 1.Podaj przykłady kiedy tarcie Jest pożyteczne kiedy jest szkodliwe.. Możesz wówczas zaobserwować, że ich końce unoszą się w stronę grzebienia, a poszczególne włosy się odpychają.. Potrafią znacznie nadszarpnąć domowy budżet, podnosząc koszt spalania paliwa samochodowego.Najbardziej jednak niebezpieczne dla człowieka, jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru..

Napisz, jak można zwiększyć jego wartość: b) szkodliwe.

Napisz czy uważasz że tarcie jest pożyteczne czy szkodliwe, podaj przykłady w których tarcie zmniejszamy gdy jest nie potrzebne i gdy zwiększamy gdy jest .Często tarcie jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ powoduje utraty energii na pokonanie oporów oraz niszczenie elementów urządzeń technicznych.. Tarcie zwiększamy stosując chropowate powierzchnie, np.Najczęściej tarcie jest szkodliwym zjawiskiem ubocznym.. Pomoga nam, kiedy nie chcemy, aby się dane ciało przesuwało.. Aby zmniejszyć wpółczynnik tarcia, trzeba posmarować smarem daną powierzcznię.. zmniejszenia tarcia poprzez stosowanie smarów.. Tarcie szkodliwe a) podczas przesuwania skrzyni po podłożu tarcie przeszkadza ruchowi - zmniejszamy np poprzez podłożenie bali okrągłych b) podczas tarcia części maszyn następuje ich szybkie zużycie - smarujemy, oliwimy i dajemy łożyska toczne c) skrzypienie drzwi utrudnia ich otwieranie , bo tarcie jest za duże - oliwimy np d .Tarcie jest szkodliwe ponieważ :-następuje niszczenie ścierających sie powierzchni-wydziela się ciepło-wystepują duże opory ruchu Tarcie można zmniejszyć ; -stosując smary-stosując różne rodzaje łożysk-wygładzając powierzchnię (do pewnego stopnia gładkości)pożyteczne: - Hamowanie pojazdów,bo gdyby nie tarcie nie było by to możliwe -tarcie ważne jest i zwiększa się je np. posypując zimą chodniki piaskiem szkodliwe: - lot rakiety w atmosferze(rakieta się nagrzewa i niszczy sie przy tym) -jazda pociągu-wtedy do zmniejszenia tarca wykorzystywana jest gładkość powierzchni -tarcie się o siebie elementów maszyn podczas ruchu co powoduje ich zniszczeniepodczas tarcia zwieksza się temperatura co jest szkodliwe dla maszyn..

To zależy od sytuacji.

Skąd się bierze tarcie?Wymień po 5 sytuacji gdy, tarcie jest: a) szkodliwe b) pożyteczne.. Proszę o pomoc.. Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze.Tarcie potrafi być szkodliwe oraz użyteczne.. Question from @PN2008 - Szkoła podstawowa - FizykaII Czynniki szkodliwe i uciążliwe to takie, które działając na pracownika przez okres dłuższy mogą spowodować obniżenie sprawności fizyczne i psychicznej czy zmiany w stanie zdrowia, powodując w ostateczności choroby zawodowe.. Także po kąpieli, gdy płytki są mokre, zmniejszamy tarcie wycierając je suchym ręcznikiem, bo możemy zrobić sobie krzywdę, np. przewracając się.Natomiast tarcie występujące między kołem, a jezdnią jest siłą pożyteczną, umożliwiającą ruch.. Kanciasty pojazd ma duży opór powietrza, czyli cząsteczki powietrza trą o pojazd zmniejszając jego predkość.. Question from @M4rCinn - Gimnazjum - FizykaWprowadzenie płynu, np. oleju, między powierzchnie trące zmniejsza tarcie.. Gdyby nie było tarcia to nie można by było chodzić.. Question from @AnimatronPaul1 - Szkoła podstawowa - FizykaZe zjawiskiem elektryzowania ciał przez tarcie spotykasz się w życiu codziennym, np. podczas rozczesywania suchych włosów po kąpieli..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt